Hershey Company Course Work Examples

Published: 2021-06-18 06:09:37
essay essay
This essay has been submitted by a student. This is not an example of the work written by our professional essay writers.

Hey! We can write a custom essay for you.

All possible types of assignments. Written by academics

GET MY ESSAY
Hershey Company Costing system

First we need to analyze the Production stages for Hershey’s Chocolate. At Hershey several sequential stages for production of chocolate are:

Fermentation; In this stage Cocoa beans are put in heaps for around a week to make the cocoa flavor.

Roasting; in this stage cocoa beans are roasted.
Hulling; In this stage a machine is used to separates the shell from the bean.
Milling; the nibs are mixed with chocolate liquor.
Mixing; Cocoa butter, milk and sugar are mixed with chocolate liquor. Then the mixture is dried into a powder that is known as chocolate crumb.

Molding; Heavy machines are used to fill molds with chocolate.

Packaging; Cool candy is then wrapped, packaged and shipped.

After analyzing the production process in detail as per assessment Hershey should use a process costing system, it is producing identical units in batches and employing a smooth and ongoing process. Process costing systems requires using work-in-process inventory accounts focusing on each process.

Thus, Hershey should track its production costs using some work-in-process inventory accounts with each stage of production. Work-in-process inventory means an asset that is in the process of production and not yet categorized as finished products. In a production concern, raw materials would be converted to finished products by using labor and overheads. Labor cost and overhead are not easy to trace, but raw material cost could be traceable with the help of finished products. Manufacturing overhead costs can be variable in nature we need to apply overhead costing algorithms.

Warning! This essay is not original. Get 100% unique essay within 45 seconds!

GET UNIQUE ESSAY

We can write your paper just for 11.99$

i want to copy...

This essay has been submitted by a student and contain not unique content

People also read